| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $10M | $9M | $9M | 1.6% | 3.4% |
| Op. Income | $2M | $1M | $2M | 19.4% | -16.4% |
| Gross Margin | 66.4% | 65.6% | 76.1% | 0.8pp | -9.7pp |
| Net Margin | 13.8% | 11.8% | 16.8% | 2.1pp | -3.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.17 | $0.14 | $0.20 | 21.4% | -15.0% |
| Free Cash Flow | -$1M | $573.0K | $1M | -347.3% | -221.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $10M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $11.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $9M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $258.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $181.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $10M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $11.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $9M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $258.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $181.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $1M |
| Depreciation & Amortization | $181.0K |
| Stock-Based Compensation | $109.0K |
| Deferred Income Tax | $5.0K |
| Other Non-Cash Items | -$95.0K |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $866.0K |
| Other Investing Activities | $6M |
| NET CASH FROM INVESTING | $7M |
| Net Debt Issuance | -$13M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$361.0K |
| Other Financing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$17M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$11M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $50M |
| Short-Term Investments | $59M |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $112M |
| PP&E (Net) | $7M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $180.0K |
| Long-Term Investments | $539M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $39M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $586M |
| TOTAL ASSETS | $698M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $588M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $588M |
| Long-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $20M |
| TOTAL LIABILITIES | $608M |
| Common Stock | $68.0K |
| Additional Paid-In Capital | $31M |
| Retained Earnings | $82M |
| Treasury Stock | -$13M |
| Accum. Other Comp. Income | -$9M |
| Other Equity | -$1M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $90M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $90M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $698M |
| Total Debt | $10M |
| Net Debt | -$40M |