| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $223M | — | $131M | — | 70.2% |
| Op. Income | -$40M | — | -$54M | — | 25.4% |
| Gross Margin | 24.4% | — | 26.4% | — | -2.0pp |
| Net Margin | -19.7% | — | -29.1% | — | 9.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.75 | — | $-0.67 | — | -11.9% |
| Free Cash Flow | -$42M | — | -$63M | — | 33.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $223M |
| Cost of Revenue | $168M |
| GROSS PROFIT | $54M |
| R&D Expenses | $500.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $94M |
| Operating Expenses | $94M |
| Cost & Expenses | $263M |
| OPERATING INCOME | -$40M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$44M |
| Income Tax Expense | $327.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$44M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$44M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$43M |
| D&A | $8M |
| EBIT | -$28M |
| EBITDA | -$21M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$44M |
| Depreciation & Amortization | $8M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | -$37M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | -$190M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $720.0K |
| Other Investing Activities | $54.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$194M |
| Net Debt Issuance | $119M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $122M |
| FREE CASH FLOW | -$42M |
| Net Change in Cash | -$119M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $44M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $63M |
| Inventory | $34M |
| Other Current Assets | $77M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $218M |
| PP&E (Net) | $32M |
| Goodwill | $163M |
| Intangible Assets | $157M |
| Long-Term Investments | $83M |
| Tax Assets | $4M |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $439M |
| TOTAL ASSETS | $657M |
| Account Payables | $19M |
| Short-Term Debt | $73M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $23M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $146M |
| Long-Term Debt | $135M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $54M |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $196M |
| TOTAL LIABILITIES | $342M |
| Common Stock | $80M |
| Additional Paid-In Capital | $328M |
| Retained Earnings | $363M |
| Treasury Stock | -$287M |
| Accum. Other Comp. Income | -$169M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $314M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $314M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $657M |
| Total Debt | $215M |
| Net Debt | $171M |