| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $505M | $480M | $458M | 5.1% | 10.1% |
| Op. Income | $84M | $3M | $68M | 2438.8% | 23.8% |
| Gross Margin | 39.8% | 36.0% | 37.1% | 3.8pp | 2.7pp |
| Net Margin | 13.2% | 1.0% | 11.1% | 12.2pp | 2.2pp |
| EPS (Diluted) | $1.54 | $0.11 | $1.19 | 1300.0% | 29.4% |
| Free Cash Flow | $161M | -$151M | $147M | 206.1% | 9.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $505M |
| Cost of Revenue | $304M |
| GROSS PROFIT | $201M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $117M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $117M |
| Cost & Expenses | $421M |
| OPERATING INCOME | $84M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $5M |
| INCOME BEFORE TAX | $89M |
| Income Tax Expense | $22M |
| Net Income from Continuing Ops | $67M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $67M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $67M |
| D&A | $26M |
| EBIT | $91M |
| EBITDA | $117M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $505M |
| Cost of Revenue | $304M |
| GROSS PROFIT | $201M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $117M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $117M |
| Cost & Expenses | $421M |
| OPERATING INCOME | $84M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $5M |
| INCOME BEFORE TAX | $89M |
| Income Tax Expense | $22M |
| Net Income from Continuing Ops | $67M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $67M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $67M |
| D&A | $26M |
| EBIT | $91M |
| EBITDA | $117M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $67M |
| Depreciation & Amortization | $26M |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | -$7M |
| Other Non-Cash Items | $11M |
| Change in Working Capital | $69M |
| OPERATING CASH FLOW | $173M |
| Capital Expenditure | -$13M |
| Acquisitions (Net) | -$109.0K |
| Purchases of Investments | -$89M |
| Sales/Maturities of Investments | $40M |
| Other Investing Activities | -$13M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$62M |
| Net Debt Issuance | -$11M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$12M |
| FREE CASH FLOW | $161M |
| Net Change in Cash | $100M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $354M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $510M |
| Inventory | $20M |
| Other Current Assets | $170M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.1B |
| PP&E (Net) | $121M |
| Goodwill | $247M |
| Intangible Assets | $201M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $9M |
| Other Non-Current Assets | $115M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $693M |
| TOTAL ASSETS | $1.8B |
| Account Payables | $31M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $64M |
| Other Current Liabilities | $43M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $241M |
| Long-Term Debt | $414M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $509M |
| TOTAL LIABILITIES | $750M |
| Common Stock | $4.0K |
| Additional Paid-In Capital | $709M |
| Retained Earnings | $426M |
| Treasury Stock | -$102M |
| Accum. Other Comp. Income | -$44.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.0B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.0B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.8B |
| Total Debt | $542M |
| Net Debt | $188M |