| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $458M | $425M | $410M | 7.8% | 11.9% |
| Op. Income | $68M | -$29M | $57M | 337.0% | 19.6% |
| Gross Margin | 37.1% | 30.5% | 36.0% | 6.6pp | 1.1pp |
| Net Margin | 11.1% | -5.3% | 10.3% | 16.4pp | 0.8pp |
| EPS (Diluted) | $1.19 | $-0.54 | $1.00 | 320.4% | 19.0% |
| Free Cash Flow | $147M | -$160M | $106M | 192.1% | 39.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $458M |
| Cost of Revenue | $288M |
| GROSS PROFIT | $170M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $102M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $102M |
| Cost & Expenses | $390M |
| OPERATING INCOME | $68M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $70M |
| Income Tax Expense | $19M |
| Net Income from Continuing Ops | $51M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $51M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $51M |
| D&A | $27M |
| EBIT | $72M |
| EBITDA | $100M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $458M |
| Cost of Revenue | $288M |
| GROSS PROFIT | $170M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $102M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $102M |
| Cost & Expenses | $390M |
| OPERATING INCOME | $68M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $70M |
| Income Tax Expense | $19M |
| Net Income from Continuing Ops | $51M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $51M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $51M |
| D&A | $27M |
| EBIT | $72M |
| EBITDA | $100M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $51M |
| Depreciation & Amortization | $27M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | -$9M |
| Other Non-Cash Items | $6M |
| Change in Working Capital | $85M |
| OPERATING CASH FLOW | $164M |
| Capital Expenditure | -$17M |
| Acquisitions (Net) | -$554.0K |
| Purchases of Investments | -$36M |
| Sales/Maturities of Investments | $25M |
| Other Investing Activities | -$15M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$29M |
| Net Debt Issuance | -$11M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$12M |
| FREE CASH FLOW | $147M |
| Net Change in Cash | $124M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $318M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $442M |
| Inventory | $24M |
| Other Current Assets | $101M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $929M |
| PP&E (Net) | $144M |
| Goodwill | $247M |
| Intangible Assets | $210M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $90M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $690M |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $33M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $84M |
| Other Current Liabilities | $34M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $249M |
| Long-Term Debt | $412M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $11M |
| Other Non-Current Liabilities | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $528M |
| TOTAL LIABILITIES | $777M |
| Common Stock | $4.0K |
| Additional Paid-In Capital | $689M |
| Retained Earnings | $255M |
| Treasury Stock | -$102M |
| Accum. Other Comp. Income | $187.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $842M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $842M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $565M |
| Net Debt | $246M |