| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $400M | $398M | $371M | 0.7% | 7.9% |
| Op. Income | $7M | $21M | $12M | -67.4% | -42.2% |
| Gross Margin | 31.6% | 34.4% | 35.0% | -2.8pp | -3.4pp |
| Net Margin | -1.5% | 2.6% | 3.4% | -4.1pp | -4.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.15 | $0.25 | $0.30 | -160.0% | -150.0% |
| Free Cash Flow | -$147M | $106M | -$127M | -239.0% | -15.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $400M |
| Cost of Revenue | $274M |
| GROSS PROFIT | $126M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $133M |
| Other Expenses | -$14M |
| Operating Expenses | $119M |
| Cost & Expenses | $393M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$16M |
| INCOME BEFORE TAX | -$9M |
| Income Tax Expense | -$3M |
| Net Income from Continuing Ops | -$6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$6M |
| D&A | $24M |
| EBIT | -$7M |
| EBITDA | $17M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$6M |
| Depreciation & Amortization | $24M |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | $5M |
| Other Non-Cash Items | $10M |
| Change in Working Capital | -$173M |
| OPERATING CASH FLOW | -$132M |
| Capital Expenditure | -$15M |
| Acquisitions (Net) | -$192.0K |
| Purchases of Investments | -$9M |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | -$14M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$23M |
| Net Debt Issuance | -$7M |
| Common Stock Repurchased | -$6M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $246.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$13M |
| FREE CASH FLOW | -$147M |
| Net Change in Cash | -$168M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $219M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $519M |
| Inventory | $25M |
| Other Current Assets | $56M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $858M |
| PP&E (Net) | $173M |
| Goodwill | $240M |
| Intangible Assets | $204M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $95M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $713M |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $59M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $65M |
| Other Current Liabilities | $36M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $285M |
| Long-Term Debt | $410M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $8M |
| Other Non-Current Liabilities | $18M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $566M |
| TOTAL LIABILITIES | $850M |
| Common Stock | $4.0K |
| Additional Paid-In Capital | $708M |
| Retained Earnings | $114M |
| Treasury Stock | -$102M |
| Accum. Other Comp. Income | -$330.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $720M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $720M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $589M |
| Net Debt | $371M |