| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $91M | $71M | $81M | 28.2% | 12.3% |
| Op. Income | $7M | $2M | $5M | 300.4% | 25.7% |
| Gross Margin | 51.6% | 55.8% | 50.4% | -4.2pp | 1.2pp |
| Net Margin | 6.2% | 2.7% | 5.2% | 3.6pp | 1.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.18 | $0.06 | $0.13 | 201.5% | 38.5% |
| Free Cash Flow | $32M | -$11M | $31M | 406.2% | 3.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $91M |
| Cost of Revenue | $44M |
| GROSS PROFIT | $47M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $14M |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $22M |
| Other Expenses | $19M |
| Operating Expenses | $41M |
| Cost & Expenses | $85M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $601.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $601.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $10M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $91M |
| Cost of Revenue | $44M |
| GROSS PROFIT | $47M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $14M |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $22M |
| Other Expenses | $19M |
| Operating Expenses | $41M |
| Cost & Expenses | $85M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $601.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $601.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $10M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $6M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $1M |
| Other Non-Cash Items | $725.0K |
| Change in Working Capital | $22M |
| OPERATING CASH FLOW | $35M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | -$13M |
| Purchases of Investments | $105.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $29.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$16M |
| Net Debt Issuance | -$30.0K |
| Common Stock Repurchased | -$8M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$9M |
| FREE CASH FLOW | $32M |
| Net Change in Cash | $10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $109M |
| Short-Term Investments | $8M |
| Net Receivables | $10M |
| Inventory | $15M |
| Other Current Assets | $6M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $149M |
| PP&E (Net) | $26M |
| Goodwill | $98M |
| Intangible Assets | $16M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $5M |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $155M |
| TOTAL ASSETS | $304M |
| Account Payables | $48M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $5M |
| Other Current Liabilities | $76M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $133M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $107.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $7M |
| TOTAL LIABILITIES | $140M |
| Common Stock | $36.0K |
| Additional Paid-In Capital | $269M |
| Retained Earnings | -$2M |
| Treasury Stock | -$93M |
| Accum. Other Comp. Income | -$10M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $164M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $164M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $304M |
| Total Debt | $11M |
| Net Debt | -$98M |