| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $72M | $75M | $67M | -3.9% | 8.4% |
| Op. Income | $5M | $11M | $4M | -58.0% | 5.4% |
| Gross Margin | 56.0% | 55.1% | 58.4% | 0.9pp | -2.3pp |
| Net Margin | 5.5% | 11.1% | 5.4% | -5.6pp | 0.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.12 | $0.25 | $0.10 | -52.0% | 20.0% |
| Free Cash Flow | -$12M | $12M | -$94.0K | -199.9% | -12528.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $72M |
| Cost of Revenue | $32M |
| GROSS PROFIT | $41M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $11M |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $18M |
| Other Expenses | $18M |
| Operating Expenses | $36M |
| Cost & Expenses | $68M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $389.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $389.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $72M |
| Cost of Revenue | $32M |
| GROSS PROFIT | $41M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $11M |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $18M |
| Other Expenses | $18M |
| Operating Expenses | $36M |
| Cost & Expenses | $68M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $389.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $389.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $4M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $1M |
| Other Non-Cash Items | -$28.0K |
| Change in Working Capital | -$21M |
| OPERATING CASH FLOW | -$11M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$2M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $44.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | -$25.0K |
| Common Stock Repurchased | -$7M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $252.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$7M |
| FREE CASH FLOW | -$12M |
| Net Change in Cash | -$20M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $76M |
| Short-Term Investments | $4M |
| Net Receivables | $9M |
| Inventory | $16M |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $112M |
| PP&E (Net) | $31M |
| Goodwill | $89M |
| Intangible Assets | $15M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $12M |
| Other Non-Current Assets | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $157M |
| TOTAL ASSETS | $269M |
| Account Payables | $32M |
| Short-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue | $4M |
| Other Current Liabilities | $65M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $105M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $21.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $9M |
| TOTAL LIABILITIES | $114M |
| Common Stock | $36.0K |
| Additional Paid-In Capital | $261M |
| Retained Earnings | -$27M |
| Treasury Stock | -$70M |
| Accum. Other Comp. Income | -$9M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $155M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $155M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $269M |
| Total Debt | $13M |
| Net Debt | -$63M |