| Metric | Q4 2018 | Q3 2018 | Q4 2017 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $589M | $737M | $711M | -20.0% | -17.1% |
| Op. Income | $16M | $168M | $159M | -90.3% | -89.7% |
| Gross Margin | 15.9% | 28.9% | 35.0% | -13.0pp | -19.1pp |
| Net Margin | 2.9% | 16.8% | 18.4% | -13.9pp | -15.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.12 | $0.86 | $0.90 | -86.0% | -86.7% |
| Free Cash Flow | $28M | $88M | $101M | -68.9% | -72.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $589M |
| Cost of Revenue | $495M |
| GROSS PROFIT | $94M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $57M |
| SG&A Expenses | $57M |
| Other Expenses | $400.0K |
| Operating Expenses | $66M |
| Cost & Expenses | $562M |
| OPERATING INCOME | $16M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $18M |
| Income Tax Expense | -$400.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $18M |
| Net Income from Discontinued Ops | $100.0K |
| Other Adjustments | -$1M |
| NET INCOME | $17M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $17M |
| D&A | $28M |
| EBIT | $21M |
| EBITDA | $49M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $589M |
| Cost of Revenue | $495M |
| GROSS PROFIT | $94M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $57M |
| SG&A Expenses | $57M |
| Other Expenses | $400.0K |
| Operating Expenses | $66M |
| Cost & Expenses | $562M |
| OPERATING INCOME | $16M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $18M |
| Income Tax Expense | -$400.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $18M |
| Net Income from Discontinued Ops | $100.0K |
| Other Adjustments | -$1M |
| NET INCOME | $17M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $17M |
| D&A | $28M |
| EBIT | $21M |
| EBITDA | $49M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $17M |
| Depreciation & Amortization | $28M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $22M |
| Change in Working Capital | $23M |
| OPERATING CASH FLOW | $91M |
| Capital Expenditure | -$64M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$66M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | -$113M |
| Common Dividends Paid | -$18M |
| Other Financing Activities | $100.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$134M |
| FREE CASH FLOW | $28M |
| Net Change in Cash | -$108M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $878M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $128M |
| Inventory | $273M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.3B |
| PP&E (Net) | $1.0B |
| Goodwill | $16M |
| Intangible Assets | $10M |
| Long-Term Investments | $49M |
| Tax Assets | $4M |
| Other Non-Current Assets | $138M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.2B |
| TOTAL ASSETS | $2.5B |
| Account Payables | $116M |
| Short-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $42M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $302M |
| Long-Term Debt | $347M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $62M |
| Other Non-Current Liabilities | $103M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $512M |
| TOTAL LIABILITIES | $814M |
| Common Stock | $153M |
| Additional Paid-In Capital | $458M |
| Retained Earnings | $1.6B |
| Treasury Stock | -$378M |
| Accum. Other Comp. Income | -$146M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.7B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.7B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.5B |
| Total Debt | $352M |
| Net Debt | -$526M |