| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $8M | $7M | $7M | 5.2% | 3.9% |
| Op. Income | -$3M | -$2M | -$960.2K | -44.9% | -169.0% |
| Gross Margin | 20.9% | 29.6% | 34.2% | -8.8pp | -13.4pp |
| Net Margin | -33.7% | -23.4% | -15.7% | -10.3pp | -18.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.07 | $-0.05 | $-0.03 | -40.0% | -133.3% |
| Free Cash Flow | -$802.5K | -$818.8K | -$2M | 2.0% | 61.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $8M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $570.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $10M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $37.6K |
| Other Income/Expenses | -$8.5K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $5.8K |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $211.4K |
| Deferred Income Tax | -$822 |
| Other Non-Cash Items | $370 |
| Change in Working Capital | $949.5K |
| OPERATING CASH FLOW | -$394.2K |
| Capital Expenditure | -$408.3K |
| Acquisitions (Net) | -$125.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$533.3K |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $118.2K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | -$802.5K |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $7M |
| Other Current Assets | $569.8K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $16M |
| PP&E (Net) | $23M |
| Goodwill | $7M |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $140.0K |
| Other Non-Current Assets | $61.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $34M |
| TOTAL ASSETS | $50M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $323.7K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $8M |
| Long-Term Debt | $275.7K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $473.6K |
| Other Non-Current Liabilities | $611.6K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $10M |
| TOTAL LIABILITIES | $18M |
| Common Stock | $381.3K |
| Additional Paid-In Capital | $244M |
| Retained Earnings | -$213M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $628.9K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $32M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $32M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $50M |
| Total Debt | $11M |
| Net Debt | $8M |