| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $9M | — | $13M | — | -33.9% |
| Op. Income | -$5M | — | -$3M | — | -104.0% |
| Gross Margin | 13.9% | — | 22.8% | — | -8.9pp |
| Net Margin | -61.9% | — | -19.6% | — | -42.4pp |
| EPS (Diluted) | $-1.03 | — | $-0.58 | — | -77.6% |
| Free Cash Flow | -$4M | — | -$3M | — | -50.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $35.9K |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $14M |
| OPERATING INCOME | -$5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$5M |
| D&A | $459.4K |
| EBIT | -$5M |
| EBITDA | -$5M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$5M |
| Depreciation & Amortization | $459.4K |
| Stock-Based Compensation | $415.2K |
| Deferred Income Tax | -$412.2K |
| Other Non-Cash Items | $495.6K |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$660.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $17.6K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$642.4K |
| Net Debt Issuance | $77.9K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | -$932.9K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $358.5K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $199.7K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $57.3K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $5M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $446.1K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $111.1K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $222.8K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $339.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $3M |
| Common Stock | $53.3K |
| Additional Paid-In Capital | $200M |
| Retained Earnings | -$198M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $21.4K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5M |
| Total Debt | $562.2K |
| Net Debt | $203.8K |