| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | -$57M | $23M | $15M | -342.5% | -481.0% |
| Op. Income | -$79M | $2M | -$8M | -4309.9% | -849.1% |
| Gross Margin | 111.0% | 73.9% | 64.1% | 37.1pp | 46.9pp |
| Net Margin | 253.7% | 6.1% | -32.4% | 247.6pp | 286.1pp |
| EPS (Diluted) | $-1.21 | $0.01 | $-0.04 | -10183.3% | -2880.3% |
| Free Cash Flow | -$5M | $10M | $16M | -143.8% | -128.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | -$57M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | -$63M |
| R&D Expenses | $861.0K |
| Selling & Marketing | $4M |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $15M |
| Cost & Expenses | $22M |
| OPERATING INCOME | -$79M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$37.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$79M |
| Income Tax Expense | $66M |
| Net Income from Continuing Ops | -$144M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$144M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$144M |
| D&A | $393.0K |
| EBIT | -$76M |
| EBITDA | -$75M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$144M |
| Depreciation & Amortization | $393.0K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $66M |
| Other Non-Cash Items | $390.0K |
| Change in Working Capital | $72M |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$612.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | -$5M |
| Net Change in Cash | -$7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $243M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $19M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $14M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $276M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $5M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $21M |
| TOTAL ASSETS | $296M |
| Account Payables | $953.0K |
| Short-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $38M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $47M |
| Long-Term Debt | $132M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $36M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $171M |
| TOTAL LIABILITIES | $218M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $503M |
| Retained Earnings | -$329M |
| Treasury Stock | -$97M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $78M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $78M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $296M |
| Total Debt | $144M |
| Net Debt | -$99M |