| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $27M | $51M | $52M | -47.1% | -48.1% |
| Op. Income | $5M | $28M | $35M | -82.8% | -86.5% |
| Gross Margin | 81.7% | 89.7% | 90.8% | -8.0pp | -9.1pp |
| Net Margin | -15.6% | 48.4% | 53.9% | -64.0pp | -69.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.03 | $0.19 | $0.23 | -117.5% | -114.5% |
| Free Cash Flow | $22M | $31M | $27M | -27.9% | -15.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $27M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $22M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $4M |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $22M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$669.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $659.0K |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $659.0K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $8M |
| Other Non-Cash Items | -$117.0K |
| Change in Working Capital | $16M |
| OPERATING CASH FLOW | $22M |
| Capital Expenditure | $13.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $13.0K |
| Net Debt Issuance | -$938.0K |
| Common Stock Repurchased | -$18M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$128.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$19M |
| FREE CASH FLOW | $22M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $204M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $70M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $6M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $281M |
| PP&E (Net) | $7M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $65M |
| Other Non-Current Assets | $27M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $99M |
| TOTAL ASSETS | $380M |
| Account Payables | $288.0K |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $15M |
| Long-Term Debt | $144M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $152M |
| TOTAL LIABILITIES | $167M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $500M |
| Retained Earnings | -$216M |
| Treasury Stock | -$72M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $213M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $213M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $380M |
| Total Debt | $152M |
| Net Debt | -$52M |