| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $52M | $59M | $40M | -12.3% | 30.3% |
| Op. Income | $35M | $41M | $24M | -13.5% | 45.1% |
| Gross Margin | 90.8% | 89.2% | 92.5% | 1.7pp | -1.7pp |
| Net Margin | 53.9% | 49.9% | 38.4% | 4.0pp | 15.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.23 | $0.23 | $0.13 | 0.0% | 76.9% |
| Free Cash Flow | $27M | $34M | $8M | -23.1% | 224.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $52M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $47M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $12M |
| Cost & Expenses | $16M |
| OPERATING INCOME | $35M |
| Interest Income | $36.0K |
| Interest Expense | $489.0K |
| Other Income/Expenses | -$442.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $35M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $28M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $28M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $28M |
| D&A | $293.0K |
| EBIT | $35M |
| EBITDA | $36M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $52M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $47M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $12M |
| Cost & Expenses | $16M |
| OPERATING INCOME | $35M |
| Interest Income | $36.0K |
| Interest Expense | $489.0K |
| Other Income/Expenses | -$442.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $35M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $28M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $28M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $28M |
| D&A | $293.0K |
| EBIT | $35M |
| EBITDA | $36M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $28M |
| Depreciation & Amortization | $293.0K |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $879.0K |
| Other Non-Cash Items | $139.0K |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | $27M |
| Capital Expenditure | -$202.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$202.0K |
| Net Debt Issuance | -$782.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$782.0K |
| FREE CASH FLOW | $27M |
| Net Change in Cash | $26M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $116M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $78M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $5M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $203M |
| PP&E (Net) | $8M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $66M |
| Other Non-Current Assets | $43M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $116M |
| TOTAL ASSETS | $319M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $12M |
| Long-Term Debt | $143M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $148M |
| TOTAL LIABILITIES | $160M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $497M |
| Retained Earnings | -$282M |
| Treasury Stock | -$57M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $159M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $159M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $319M |
| Total Debt | $151M |
| Net Debt | $35M |