| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $26M | $38M | $51M | -31.8% | -48.7% |
| Op. Income | $5M | $16M | $28M | -71.1% | -83.7% |
| Gross Margin | 79.4% | 84.0% | 89.7% | -4.6pp | -10.4pp |
| Net Margin | 11.5% | 29.8% | 48.4% | -18.3pp | -36.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.02 | $0.09 | $0.19 | -73.5% | -86.9% |
| Free Cash Flow | $20M | $16M | $31M | 25.8% | -37.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $26M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $21M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $5M |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $21M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$1.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $328.0K |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $26M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $21M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $5M |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $21M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$1.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $328.0K |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $328.0K |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | $269.0K |
| Change in Working Capital | $15M |
| OPERATING CASH FLOW | $20M |
| Capital Expenditure | -$745.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$719.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$745.0K |
| Net Debt Issuance | -$938.0K |
| Common Stock Repurchased | -$10M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$13.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$11M |
| FREE CASH FLOW | $20M |
| Net Change in Cash | $9M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $233M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $52M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $9M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $294M |
| PP&E (Net) | $8M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $65M |
| Other Non-Current Assets | $17M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $90M |
| TOTAL ASSETS | $383M |
| Account Payables | $221.0K |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $20M |
| Long-Term Debt | $141M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $149M |
| TOTAL LIABILITIES | $169M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $504M |
| Retained Earnings | -$189M |
| Treasury Stock | -$102M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $215M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $215M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $383M |
| Total Debt | $149M |
| Net Debt | -$84M |