| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $27M | $31M | $38M | -13.1% | -29.9% |
| Op. Income | $4M | $7M | $16M | -45.5% | -74.6% |
| Gross Margin | 78.6% | 81.3% | 84.0% | -2.7pp | -5.3pp |
| Net Margin | 10.9% | 16.5% | 29.8% | -5.7pp | -18.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.02 | $0.04 | $0.09 | -39.3% | -74.0% |
| Free Cash Flow | -$2M | $10M | $16M | -124.1% | -116.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $27M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $21M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $4M |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $16M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $23M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $350.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $415.0K |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $27M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $21M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $4M |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $16M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $23M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $350.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $415.0K |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $415.0K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | $268.0K |
| Change in Working Capital | -$9M |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$116.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$116.0K |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $248M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $35M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $10M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $293M |
| PP&E (Net) | $8M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $66M |
| Other Non-Current Assets | $15M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $90M |
| TOTAL ASSETS | $383M |
| Account Payables | $899.0K |
| Short-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $22M |
| Long-Term Debt | $136M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $144M |
| TOTAL LIABILITIES | $166M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $500M |
| Retained Earnings | -$186M |
| Treasury Stock | -$98M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $217M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $217M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $383M |
| Total Debt | $146M |
| Net Debt | -$102M |