| Metric | FY 2013 | Prior Q | FY 2012 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4.1B | — | $3.7B | — | 13.1% |
| Op. Income | $381M | — | $328M | — | 16.3% |
| Gross Margin | 20.5% | — | 20.5% | — | -0.0pp |
| Net Margin | 4.4% | — | 4.1% | — | 0.2pp |
| EPS (Diluted) | $1.72 | — | $1.37 | — | 25.5% |
| Free Cash Flow | $82M | — | $199M | — | -59.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4.1B |
| Cost of Revenue | $3.3B |
| GROSS PROFIT | $847M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $112M |
| General & Administrative | $157M |
| SG&A Expenses | $269M |
| Other Expenses | $197M |
| Operating Expenses | $466M |
| Cost & Expenses | $3.8B |
| OPERATING INCOME | $381M |
| Interest Income | $18M |
| Interest Expense | $51M |
| Other Income/Expenses | -$90M |
| INCOME BEFORE TAX | $291M |
| Income Tax Expense | $109M |
| Net Income from Continuing Ops | $182M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $182M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $182M |
| D&A | $84M |
| EBIT | $343M |
| EBITDA | $426M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4.1B |
| Cost of Revenue | $3.3B |
| GROSS PROFIT | $847M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $112M |
| General & Administrative | $157M |
| SG&A Expenses | $269M |
| Other Expenses | $197M |
| Operating Expenses | $466M |
| Cost & Expenses | $3.8B |
| OPERATING INCOME | $381M |
| Interest Income | $18M |
| Interest Expense | $51M |
| Other Income/Expenses | -$90M |
| INCOME BEFORE TAX | $291M |
| Income Tax Expense | $109M |
| Net Income from Continuing Ops | $182M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $182M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $182M |
| D&A | $84M |
| EBIT | $343M |
| EBITDA | $426M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $182M |
| Depreciation & Amortization | $84M |
| Stock-Based Compensation | $25M |
| Deferred Income Tax | -$29M |
| Other Non-Cash Items | $52M |
| Change in Working Capital | -$153M |
| OPERATING CASH FLOW | $160M |
| Capital Expenditure | -$78M |
| Acquisitions (Net) | -$3M |
| Purchases of Investments | -$3M |
| Sales/Maturities of Investments | $9M |
| Other Investing Activities | -$685.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$75M |
| Net Debt Issuance | $212M |
| Common Stock Repurchased | -$219M |
| Common Dividends Paid | -$68M |
| Other Financing Activities | $40M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$35M |
| FREE CASH FLOW | $82M |
| Net Change in Cash | $50M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $517M |
| Short-Term Investments | $8M |
| Net Receivables | $820M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $514M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.9B |
| PP&E (Net) | $189M |
| Goodwill | $1.4B |
| Intangible Assets | $465M |
| Long-Term Investments | $7M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $156M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.2B |
| TOTAL ASSETS | $4.0B |
| Account Payables | $625M |
| Short-Term Debt | $11M |
| Deferred Revenue | $74M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.2B |
| Long-Term Debt | $1.5B |
| Deferred Revenue NC | $74M |
| Deferred Tax Liabilities | $89M |
| Other Non-Current Liabilities | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.7B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.9B |
| Common Stock | $117.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | $314M |
| Treasury Stock | -$506M |
| Accum. Other Comp. Income | $115.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.0B |
| Total Debt | $1.5B |
| Net Debt | $1.0B |