| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3.1B | — | $2.7B | — | 14.7% |
| Op. Income | $226M | — | $231M | — | -2.4% |
| Gross Margin | 19.6% | — | 19.3% | — | 0.3pp |
| Net Margin | 1.5% | — | 2.2% | — | -0.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.46 | — | $0.61 | — | -24.6% |
| Free Cash Flow | $26M | — | -$65M | — | 140.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3.1B |
| Cost of Revenue | $2.5B |
| GROSS PROFIT | $610M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $100M |
| General & Administrative | $130M |
| SG&A Expenses | $230M |
| Other Expenses | $155M |
| Operating Expenses | $384M |
| Cost & Expenses | $2.9B |
| OPERATING INCOME | $226M |
| Interest Income | $34M |
| Interest Expense | $116M |
| Other Income/Expenses | -$133M |
| INCOME BEFORE TAX | $93M |
| Income Tax Expense | $47M |
| Net Income from Continuing Ops | $45M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $45M |
| Net Income Deductions | -$1.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $45M |
| D&A | $100M |
| EBIT | $208M |
| EBITDA | $309M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3.1B |
| Cost of Revenue | $2.5B |
| GROSS PROFIT | $610M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $100M |
| General & Administrative | $130M |
| SG&A Expenses | $230M |
| Other Expenses | $155M |
| Operating Expenses | $384M |
| Cost & Expenses | $2.9B |
| OPERATING INCOME | $226M |
| Interest Income | $34M |
| Interest Expense | $116M |
| Other Income/Expenses | -$133M |
| INCOME BEFORE TAX | $93M |
| Income Tax Expense | $47M |
| Net Income from Continuing Ops | $45M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $45M |
| Net Income Deductions | -$1.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $45M |
| D&A | $100M |
| EBIT | $208M |
| EBITDA | $309M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $45M |
| Depreciation & Amortization | $100M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | -$26M |
| Other Non-Cash Items | $16M |
| Change in Working Capital | -$51M |
| OPERATING CASH FLOW | $89M |
| Capital Expenditure | -$63M |
| Acquisitions (Net) | -$13M |
| Purchases of Investments | -$8M |
| Sales/Maturities of Investments | $8M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$76M |
| Net Debt Issuance | $17M |
| Common Stock Repurchased | -$4M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $18M |
| FREE CASH FLOW | $26M |
| Net Change in Cash | $31M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $219M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $626M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $342M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.2B |
| PP&E (Net) | $162M |
| Goodwill | $1.3B |
| Intangible Assets | $655M |
| Long-Term Investments | $21M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $68M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.2B |
| TOTAL ASSETS | $3.4B |
| Account Payables | $606M |
| Short-Term Debt | $90M |
| Deferred Revenue | $37M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $999M |
| Long-Term Debt | $1.4B |
| Deferred Revenue NC | $37M |
| Deferred Tax Liabilities | $185M |
| Other Non-Current Liabilities | -$7M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.6B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.6B |
| Common Stock | $87.0K |
| Additional Paid-In Capital | $671M |
| Retained Earnings | $136M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$15M |
| Other Equity | -$936.0K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $790M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $790M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.4B |
| Total Debt | $1.5B |
| Net Debt | $1.2B |