| Metric | Q2 2021 | Q1 2021 | Q2 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4.7B | — | — | — | — |
| Op. Income | $474M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 20.8% | — | — | — | — |
| Net Margin | 5.2% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.34 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $393M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4.7B |
| Cost of Revenue | $3.7B |
| GROSS PROFIT | $979M |
| R&D Expenses | $199M |
| Selling & Marketing | $159M |
| General & Administrative | $147M |
| SG&A Expenses | $306M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $506M |
| Cost & Expenses | $4.2B |
| OPERATING INCOME | $474M |
| Interest Income | $13.7K |
| Interest Expense | $65.3K |
| Other Income/Expenses | -$102M |
| INCOME BEFORE TAX | $372M |
| Income Tax Expense | $85M |
| Net Income from Continuing Ops | $286M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $245M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $245M |
| D&A | $721M |
| EBIT | $445M |
| EBITDA | $1.2B |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4.7B |
| Cost of Revenue | $3.7B |
| GROSS PROFIT | $979M |
| R&D Expenses | $199M |
| Selling & Marketing | $159M |
| General & Administrative | $147M |
| SG&A Expenses | $306M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $506M |
| Cost & Expenses | $4.2B |
| OPERATING INCOME | $474M |
| Interest Income | $13.7K |
| Interest Expense | $65.3K |
| Other Income/Expenses | -$102M |
| INCOME BEFORE TAX | $372M |
| Income Tax Expense | $85M |
| Net Income from Continuing Ops | $286M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $245M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $245M |
| D&A | $721M |
| EBIT | $445M |
| EBITDA | $1.2B |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $248M |
| Depreciation & Amortization | $728M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $193M |
| Change in Working Capital | -$194M |
| OPERATING CASH FLOW | $975M |
| Capital Expenditure | -$582M |
| Acquisitions (Net) | $2M |
| Purchases of Investments | -$176M |
| Sales/Maturities of Investments | $5M |
| Other Investing Activities | $28M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$783M |
| Net Debt Issuance | -$404M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$11M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$415M |
| FREE CASH FLOW | $393M |
| Net Change in Cash | -$183M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $425.1K |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $10.7K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $7M |
| PP&E (Net) | $12M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $742.0K |
| Long-Term Investments | $105.3K |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | $169.4K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $15M |
| TOTAL ASSETS | $22M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $91.8K |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $8M |
| Long-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $5.1K |
| Other Non-Current Liabilities | $274.4K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $6M |
| TOTAL LIABILITIES | $14M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $1M |
| Retained Earnings | $5M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $67.2K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $7M |
| Minority Interest | $898.5K |
| TOTAL EQUITY | $8M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $22M |
| Total Debt | $8M |
| Net Debt | $6M |