| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $103M | $76M | $69M | 36.0% | 50.6% |
| Op. Income | $57M | $28M | $23M | 104.3% | 155.0% |
| Gross Margin | 61.8% | 47.1% | 40.6% | 14.7pp | 21.2pp |
| Net Margin | 49.6% | 26.7% | 24.2% | 22.9pp | 25.4pp |
| EPS (Diluted) | $1.27 | $0.51 | $0.41 | 149.0% | 209.8% |
| Free Cash Flow | $42M | $49M | $6M | -14.0% | 652.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $103M |
| Cost of Revenue | $40M |
| GROSS PROFIT | $64M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | -$638.1K |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $46M |
| OPERATING INCOME | $57M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | $51M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $51M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $51M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $51M |
| D&A | $18M |
| EBIT | $60M |
| EBITDA | $78M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $103M |
| Cost of Revenue | $40M |
| GROSS PROFIT | $64M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | -$638.1K |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $46M |
| OPERATING INCOME | $57M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | $51M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $51M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $51M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $51M |
| D&A | $18M |
| EBIT | $60M |
| EBITDA | $78M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $51M |
| Depreciation & Amortization | $18M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $210.8K |
| Other Non-Cash Items | -$153.1K |
| Change in Working Capital | -$28M |
| OPERATING CASH FLOW | $43M |
| Capital Expenditure | -$864.3K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$864.3K |
| Net Debt Issuance | -$13M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$40M |
| Other Financing Activities | -$637.2K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$54M |
| FREE CASH FLOW | $42M |
| Net Change in Cash | -$11M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $130M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $86M |
| Inventory | $3M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $228M |
| PP&E (Net) | $1.3B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $32M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $11M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.3B |
| TOTAL ASSETS | $1.5B |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $52M |
| Deferred Revenue | $117.4K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $84M |
| Long-Term Debt | $577M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $609M |
| TOTAL LIABILITIES | $693M |
| Common Stock | $516.0K |
| Additional Paid-In Capital | $764M |
| Retained Earnings | $196M |
| Treasury Stock | -$123M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $837M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $837M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.5B |
| Total Debt | $668M |
| Net Debt | $538M |