| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $145M | $112M | $76M | 29.7% | 90.5% |
| Op. Income | $80M | $56M | $28M | 44.7% | 186.0% |
| Gross Margin | 64.5% | 57.6% | 47.1% | 7.0pp | 17.5pp |
| Net Margin | 52.9% | 46.4% | 26.7% | 6.5pp | 26.1pp |
| EPS (Diluted) | $1.89 | $1.28 | $0.51 | 47.7% | 270.6% |
| Free Cash Flow | $95M | $61M | $49M | 56.4% | 95.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $145M |
| Cost of Revenue | $51M |
| GROSS PROFIT | $93M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | -$681.0K |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $64M |
| OPERATING INCOME | $80M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $10M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $77M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $77M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $77M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $77M |
| D&A | $31M |
| EBIT | $87M |
| EBITDA | $117M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $145M |
| Cost of Revenue | $51M |
| GROSS PROFIT | $93M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | -$681.0K |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $64M |
| OPERATING INCOME | $80M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $10M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $77M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $77M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $77M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $77M |
| D&A | $31M |
| EBIT | $87M |
| EBITDA | $117M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $77M |
| Depreciation & Amortization | $31M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$12M |
| Change in Working Capital | $611.2K |
| OPERATING CASH FLOW | $100M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $338.9K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7M |
| Net Debt Issuance | -$13M |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | -$41M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$57M |
| FREE CASH FLOW | $95M |
| Net Change in Cash | $36M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $192M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $67M |
| Inventory | $3M |
| Other Current Assets | $16M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $277M |
| PP&E (Net) | $1.4B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $10M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $51M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.5B |
| TOTAL ASSETS | $1.8B |
| Account Payables | $12M |
| Short-Term Debt | $53M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $105M |
| Long-Term Debt | $578M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $755M |
| TOTAL LIABILITIES | $861M |
| Common Stock | $519.6K |
| Additional Paid-In Capital | $769M |
| Retained Earnings | $279M |
| Treasury Stock | -$126M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $923M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $923M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.8B |
| Total Debt | $839M |
| Net Debt | $647M |