| Metric | Q1 2019 | Q4 2018 | Q1 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $24M | $85M | $52M | -71.6% | -52.9% |
| Op. Income | $5M | $65M | $31M | -92.6% | -84.5% |
| Gross Margin | 34.4% | 79.7% | 65.8% | -45.3pp | -31.4pp |
| Net Margin | -4.9% | 60.8% | 50.3% | -65.7pp | -55.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.02 | $0.99 | $0.39 | -102.3% | -105.7% |
| Free Cash Flow | $48M | $68M | $12M | -30.2% | 297.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $24M |
| Cost of Revenue | $16M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $527.1K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $19M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $100.7K |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $773.9K |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $199.2K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $834.1K |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | $6M |
| Change in Working Capital | $40M |
| OPERATING CASH FLOW | $52M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4M |
| Net Debt Issuance | -$47M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$51M |
| FREE CASH FLOW | $48M |
| Net Change in Cash | -$8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $104M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | -$2M |
| Inventory | $9M |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $119M |
| PP&E (Net) | $133M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $9M |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $141M |
| TOTAL ASSETS | $261M |
| Account Payables | $27M |
| Short-Term Debt | $17M |
| Deferred Revenue | $729.6K |
| Other Current Liabilities | $215.6K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $47M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $52M |
| Common Stock | $228M |
| Additional Paid-In Capital | $304M |
| Retained Earnings | -$17M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$16M |
| Other Equity | -$289M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $209M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $209M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $261M |
| Total Debt | $17M |
| Net Debt | -$88M |