| Metric | FY 2006 | Prior Q | FY 2005 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | — | $0 | — | — |
| Op. Income | -$3M | — | -$485.7K | — | -462.9% |
| EPS (Diluted) | $-3.29 | — | $-1.72 | — | -91.5% |
| Free Cash Flow | -$2M | — | -$1M | — | -26.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $944.3K |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $8.6K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $147 |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | -$928.8K |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $914 |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $914 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$928.8K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $184.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$251.0K |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$2.7K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $706.8K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $921.5K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $211.1K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $599.9K |
| Other Non-Current Assets | $31.4K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4M |
| TOTAL ASSETS | $5M |
| Account Payables | $240.3K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $240.3K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $240.3K |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $10M |
| Retained Earnings | -$6M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $865.1K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $4M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$921.5K |