| Metric | Q2 2020 | Q1 2020 | Q2 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | — | — | — | — |
| Op. Income | $30.6K | — | — | — | — |
| Gross Margin | 25.1% | — | — | — | — |
| Net Margin | 2.0% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.02 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$56.0K | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $612.0K |
| R&D Expenses | $215.5K |
| Selling & Marketing | $701.8K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $365.8K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $581.4K |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $30.6K |
| Interest Income | $3.9K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $255.5K |
| INCOME BEFORE TAX | $41.4K |
| Income Tax Expense | -$7.6K |
| Net Income from Continuing Ops | $338.3K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $48.6K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $3.6K |
| EBIT | $211.1K |
| EBITDA | $214.7K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $612.0K |
| R&D Expenses | $215.5K |
| Selling & Marketing | $701.8K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $365.8K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $581.4K |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $30.6K |
| Interest Income | $3.9K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $255.5K |
| INCOME BEFORE TAX | $41.4K |
| Income Tax Expense | -$7.6K |
| Net Income from Continuing Ops | $338.3K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $48.6K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $3.6K |
| EBIT | $211.1K |
| EBITDA | $214.7K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $48.6K |
| Depreciation & Amortization | $3.6K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$7.6K |
| Other Non-Cash Items | $256.6K |
| Change in Working Capital | -$140.2K |
| OPERATING CASH FLOW | $25.7K |
| Capital Expenditure | -$81.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$255.6K |
| Sales/Maturities of Investments | $207.2K |
| Other Investing Activities | -$333.5K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$130.1K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $134.4K |
| FREE CASH FLOW | -$56.0K |
| Net Change in Cash | -$211.1K |