| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $54M | $52M | $52M | 3.6% | 2.8% |
| Op. Income | -$1M | $1M | -$358.0K | -195.5% | -244.1% |
| Gross Margin | 78.1% | 80.8% | 81.5% | -2.7pp | -3.4pp |
| Net Margin | -2.0% | 1.2% | 0.2% | -3.1pp | -2.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.08 | $0.05 | $0.01 | -260.0% | -900.0% |
| Free Cash Flow | $130.0K | -$2M | $4M | 106.3% | -96.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $54M |
| Cost of Revenue | $12M |
| GROSS PROFIT | $42M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $24M |
| General & Administrative | $20M |
| SG&A Expenses | $43M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $43M |
| Cost & Expenses | $55M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $32.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $157.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | -$17.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $968.0K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$264.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $968.0K |
| Stock-Based Compensation | $823.0K |
| Deferred Income Tax | $525.0K |
| Other Non-Cash Items | $625.0K |
| Change in Working Capital | -$916.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $967.0K |
| Capital Expenditure | -$837.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$837.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$19.0K |
| Common Dividends Paid | -$381.0K |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$400.0K |
| FREE CASH FLOW | $130.0K |
| Net Change in Cash | -$249.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $17M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $20M |
| Other Current Assets | $891.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $44M |
| PP&E (Net) | $19M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $521.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $23M |
| TOTAL ASSETS | $68M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $23M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $321.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $13M |
| TOTAL LIABILITIES | $36M |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $133M |
| Retained Earnings | -$100M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$993.0K |
| Other Equity | -$1 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $32M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $32M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $68M |
| Total Debt | $14M |
| Net Debt | -$3M |