| Metric | FY 2011 | Prior Q | FY 2010 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $39M | — | $11M | — | 239.1% |
| Op. Income | $4M | — | -$7M | — | 150.6% |
| Gross Margin | 84.8% | — | 83.4% | — | 1.4pp |
| Net Margin | -130.5% | — | -96.3% | — | -34.3pp |
| EPS (Diluted) | $-4.86 | — | $-1.35 | — | -260.0% |
| Free Cash Flow | $5M | — | -$5M | — | 199.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $39M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $33M |
| R&D Expenses | $508.6K |
| Selling & Marketing | $21M |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $29M |
| Other Expenses | $214.7K |
| Operating Expenses | $29M |
| Cost & Expenses | $35M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$54M |
| INCOME BEFORE TAX | -$51M |
| Income Tax Expense | $92.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$51M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$51M |
| Net Income Deductions | $250 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$51M |
| D&A | $214.7K |
| EBIT | -$45M |
| EBITDA | -$44M |
| EPS | -$5 |
| EPS Diluted | -$5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$51M |
| Depreciation & Amortization | $215.0K |
| Stock-Based Compensation | $767.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $54M |
| Change in Working Capital | $445.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $5M |
| Capital Expenditure | -$164.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $75.0K |
| Other Investing Activities | -$42.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$89.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $169.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $169.0K |
| FREE CASH FLOW | $5M |
| Net Change in Cash | $5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $350.0K |
| Net Receivables | $941.8K |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $487.8K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $10M |
| PP&E (Net) | $227.8K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $32.2K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2M |
| TOTAL ASSETS | $12M |
| Account Payables | $799.2K |
| Short-Term Debt | $434.0K |
| Deferred Revenue | $33.9K |
| Other Current Liabilities | $8M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $13M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $21.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $20M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $20M |
| TOTAL LIABILITIES | $33M |
| Common Stock | $98.8K |
| Additional Paid-In Capital | $68M |
| Retained Earnings | -$88M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$59.7K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$21M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$21M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $12M |
| Total Debt | $434.0K |
| Net Debt | -$6M |