| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $5M | — | $7M | — | -29.5% |
| Op. Income | -$4M | — | -$3M | — | -27.5% |
| Gross Margin | 79.8% | — | 79.2% | — | 0.6pp |
| Net Margin | -73.1% | — | -38.2% | — | -35.0pp |
| EPS (Diluted) | $-1.16 | — | $-0.87 | — | -33.3% |
| Free Cash Flow | -$3M | — | -$1M | — | -203.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $245.6K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $92.4K |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$36.7K |
| INCOME BEFORE TAX | -$4M |
| Income Tax Expense | $36.7K |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $92.4K |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $92.4K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$799.7K |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$60.2K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $3M |
| Other Investing Activities | $58.6K |
| NET CASH FROM INVESTING | $3M |
| Net Debt Issuance | -$2.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1.8K |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$67.4K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $160.8K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $398.5K |
| Inventory | $27.8K |
| Other Current Assets | $388.8K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1M |
| PP&E (Net) | $108.9K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $340.4K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $4M |
| Account Payables | $148.7K |
| Short-Term Debt | $2.3K |
| Deferred Revenue | $818.3K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $846 |
| TOTAL LIABILITIES | $1M |
| Common Stock | $22.3K |
| Additional Paid-In Capital | $15M |
| Retained Earnings | -$13M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$99.7K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4M |
| Total Debt | $3.1K |
| Net Debt | -$157.6K |