| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $535M | $534M | $610M | 0.3% | -12.2% |
| Op. Income | $55M | $65M | $111M | -14.8% | -50.3% |
| Gross Margin | 35.1% | 36.3% | 40.2% | -1.2pp | -5.1pp |
| Net Margin | 9.0% | 8.0% | 14.6% | 1.0pp | -5.5pp |
| EPS (Diluted) | $1.93 | $1.71 | $3.54 | 12.9% | -45.5% |
| Free Cash Flow | $42M | $121M | $28M | -65.7% | 50.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $535M |
| Cost of Revenue | $348M |
| GROSS PROFIT | $188M |
| R&D Expenses | $28M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $86M |
| Other Expenses | $19M |
| Operating Expenses | $133M |
| Cost & Expenses | $480M |
| OPERATING INCOME | $55M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $10M |
| Other Income/Expenses | $752.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $56M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $48M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $48M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $48M |
| D&A | $32M |
| EBIT | $65M |
| EBITDA | $98M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $535M |
| Cost of Revenue | $348M |
| GROSS PROFIT | $188M |
| R&D Expenses | $28M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $86M |
| Other Expenses | $19M |
| Operating Expenses | $133M |
| Cost & Expenses | $480M |
| OPERATING INCOME | $55M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $10M |
| Other Income/Expenses | $752.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $56M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $48M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $48M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $48M |
| D&A | $32M |
| EBIT | $65M |
| EBITDA | $98M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $48M |
| Depreciation & Amortization | $32M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | -$9M |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$20M |
| OPERATING CASH FLOW | $57M |
| Capital Expenditure | -$16M |
| Acquisitions (Net) | $7M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$8M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | -$16M |
| Common Dividends Paid | -$16M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$34M |
| FREE CASH FLOW | $42M |
| Net Change in Cash | $7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $562M |
| Short-Term Investments | $231.0K |
| Net Receivables | $304M |
| Inventory | $456M |
| Other Current Assets | $121M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.4B |
| PP&E (Net) | $543M |
| Goodwill | $1.3B |
| Intangible Assets | $585M |
| Long-Term Investments | $24M |
| Tax Assets | $11M |
| Other Non-Current Assets | $42M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.5B |
| TOTAL ASSETS | $3.9B |
| Account Payables | $173M |
| Short-Term Debt | $66M |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $63M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $405M |
| Long-Term Debt | $801M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $101M |
| Other Non-Current Liabilities | $115M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.5B |
| Common Stock | $262.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.0B |
| Retained Earnings | $1.8B |
| Treasury Stock | -$275M |
| Accum. Other Comp. Income | -$86M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.5B |
| Minority Interest | $310.0K |
| TOTAL EQUITY | $2.5B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.9B |
| Total Debt | $929M |
| Net Debt | $367M |