| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $623M | $553M | $464M | 12.7% | 34.4% |
| Op. Income | $151M | $93M | $76M | 62.3% | 96.9% |
| Gross Margin | 41.5% | 36.1% | 34.6% | 5.4pp | 6.9pp |
| Net Margin | 18.9% | 9.4% | 12.4% | 9.5pp | 6.4pp |
| EPS (Diluted) | $4.70 | $2.08 | $2.32 | 126.0% | 102.6% |
| Free Cash Flow | $22M | $100M | $35M | -78.0% | -38.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $623M |
| Cost of Revenue | $365M |
| GROSS PROFIT | $259M |
| R&D Expenses | $20M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $76M |
| Other Expenses | $13M |
| Operating Expenses | $108M |
| Cost & Expenses | $473M |
| OPERATING INCOME | $151M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$16M |
| INCOME BEFORE TAX | $134M |
| Income Tax Expense | $17M |
| Net Income from Continuing Ops | $118M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $118M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $118M |
| D&A | $28M |
| EBIT | $138M |
| EBITDA | $167M |
| EPS | $5 |
| EPS Diluted | $5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $623M |
| Cost of Revenue | $365M |
| GROSS PROFIT | $259M |
| R&D Expenses | $20M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $76M |
| Other Expenses | $13M |
| Operating Expenses | $108M |
| Cost & Expenses | $473M |
| OPERATING INCOME | $151M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$16M |
| INCOME BEFORE TAX | $134M |
| Income Tax Expense | $17M |
| Net Income from Continuing Ops | $118M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $118M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $118M |
| D&A | $28M |
| EBIT | $138M |
| EBITDA | $167M |
| EPS | $5 |
| EPS Diluted | $5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $118M |
| Depreciation & Amortization | $28M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $18M |
| Change in Working Capital | -$114M |
| OPERATING CASH FLOW | $52M |
| Capital Expenditure | -$30M |
| Acquisitions (Net) | $21.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $21.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$30M |
| Net Debt Issuance | -$25M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$13M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$37M |
| FREE CASH FLOW | $22M |
| Net Change in Cash | -$18M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $462M |
| Short-Term Investments | $27.0K |
| Net Receivables | $321M |
| Inventory | $471M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.3B |
| PP&E (Net) | $480M |
| Goodwill | $927M |
| Intangible Assets | $392M |
| Long-Term Investments | $34M |
| Tax Assets | $17M |
| Other Non-Current Assets | $25M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.9B |
| TOTAL ASSETS | $3.2B |
| Account Payables | $213M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $61M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $365M |
| Long-Term Debt | $636M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $81M |
| Other Non-Current Liabilities | $81M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $827M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.2B |
| Common Stock | $260.0K |
| Additional Paid-In Capital | $951M |
| Retained Earnings | $1.4B |
| Treasury Stock | -$248M |
| Accum. Other Comp. Income | -$76M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.0B |
| Minority Interest | $131.0K |
| TOTAL EQUITY | $2.0B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.2B |
| Total Debt | $676M |
| Net Debt | $214M |