| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2.5B | — | $2.1B | — | 20.9% |
| Op. Income | $501M | — | $386M | — | 29.9% |
| Gross Margin | 40.1% | — | 37.1% | — | 2.9pp |
| Net Margin | 14.8% | — | 13.6% | — | 1.2pp |
| EPS (Diluted) | $14.94 | — | $11.38 | — | 31.3% |
| Free Cash Flow | $315M | — | $283M | — | 11.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.5B |
| Cost of Revenue | $1.5B |
| GROSS PROFIT | $1.0B |
| R&D Expenses | $96M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $345M |
| Other Expenses | $66M |
| Operating Expenses | $506M |
| Cost & Expenses | $2.0B |
| OPERATING INCOME | $501M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $26M |
| Other Income/Expenses | -$58M |
| INCOME BEFORE TAX | $443M |
| Income Tax Expense | $70M |
| Net Income from Continuing Ops | $373M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $373M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $373M |
| D&A | $121M |
| EBIT | $469M |
| EBITDA | $590M |
| EPS | $15 |
| EPS Diluted | $15 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.5B |
| Cost of Revenue | $1.5B |
| GROSS PROFIT | $1.0B |
| R&D Expenses | $96M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $345M |
| Other Expenses | $66M |
| Operating Expenses | $506M |
| Cost & Expenses | $2.0B |
| OPERATING INCOME | $501M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $26M |
| Other Income/Expenses | -$58M |
| INCOME BEFORE TAX | $443M |
| Income Tax Expense | $70M |
| Net Income from Continuing Ops | $373M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $373M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $373M |
| D&A | $121M |
| EBIT | $469M |
| EBITDA | $590M |
| EPS | $15 |
| EPS Diluted | $15 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $373M |
| Depreciation & Amortization | $121M |
| Stock-Based Compensation | $24M |
| Deferred Income Tax | -$22M |
| Other Non-Cash Items | $67M |
| Change in Working Capital | -$142M |
| OPERATING CASH FLOW | $420M |
| Capital Expenditure | -$104M |
| Acquisitions (Net) | -$533M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $614.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$636M |
| Net Debt Issuance | $369M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$56M |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $310M |
| FREE CASH FLOW | $315M |
| Net Change in Cash | $82M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $563M |
| Short-Term Investments | $84.0K |
| Net Receivables | $314M |
| Inventory | $548M |
| Other Current Assets | $88M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.5B |
| PP&E (Net) | $538M |
| Goodwill | $1.2B |
| Intangible Assets | $594M |
| Long-Term Investments | $24M |
| Tax Assets | $14M |
| Other Non-Current Assets | $34M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.4B |
| TOTAL ASSETS | $3.9B |
| Account Payables | $209M |
| Short-Term Debt | $135M |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $105M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $572M |
| Long-Term Debt | $867M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $100M |
| Other Non-Current Liabilities | $108M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.7B |
| Common Stock | $261.0K |
| Additional Paid-In Capital | $974M |
| Retained Earnings | $1.6B |
| Treasury Stock | -$253M |
| Accum. Other Comp. Income | -$96M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.2B |
| Minority Interest | $184.0K |
| TOTAL EQUITY | $2.2B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.9B |
| Total Debt | $1.1B |
| Net Debt | $497M |