| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $531M | — | $536M | — | -1.0% |
| Op. Income | $8M | — | $51M | — | -83.4% |
| Gross Margin | 27.1% | — | 32.0% | — | -4.9pp |
| Net Margin | 1.5% | — | 6.9% | — | -5.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.37 | — | $1.64 | — | -77.4% |
| Free Cash Flow | -$11M | — | $19M | — | -154.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $531M |
| Cost of Revenue | $387M |
| GROSS PROFIT | $144M |
| R&D Expenses | $24M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $107M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $135M |
| Cost & Expenses | $522M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $32M |
| EBIT | $14M |
| EBITDA | $46M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $531M |
| Cost of Revenue | $387M |
| GROSS PROFIT | $144M |
| R&D Expenses | $24M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $107M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $135M |
| Cost & Expenses | $522M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $32M |
| EBIT | $14M |
| EBITDA | $46M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $8M |
| Depreciation & Amortization | $32M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | -$4M |
| Other Non-Cash Items | $11M |
| Change in Working Capital | -$9M |
| OPERATING CASH FLOW | $43M |
| Capital Expenditure | -$54M |
| Acquisitions (Net) | -$47M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $4M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$97M |
| Net Debt Issuance | $67M |
| Common Stock Repurchased | -$7M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $177.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $62M |
| FREE CASH FLOW | -$11M |
| Net Change in Cash | $6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $71M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $62M |
| Inventory | $67M |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $229M |
| PP&E (Net) | $160M |
| Goodwill | $107M |
| Intangible Assets | $23M |
| Long-Term Investments | $3M |
| Tax Assets | $15M |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $310M |
| TOTAL ASSETS | $539M |
| Account Payables | $19M |
| Short-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $73M |
| Long-Term Debt | $72M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $60M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $132M |
| TOTAL LIABILITIES | $205M |
| Common Stock | $217.0K |
| Additional Paid-In Capital | $124M |
| Retained Earnings | $219M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$10M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $334M |
| Minority Interest | $143.0K |
| TOTAL EQUITY | $334M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $539M |
| Total Debt | $80M |
| Net Debt | $9M |