| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $536M | — | $535M | — | 0.2% |
| Op. Income | $51M | — | $29M | — | 77.8% |
| Gross Margin | 32.0% | — | 30.2% | — | 1.8pp |
| Net Margin | 6.9% | — | 4.5% | — | 2.4pp |
| EPS (Diluted) | $1.64 | — | $1.06 | — | 54.7% |
| Free Cash Flow | $19M | — | $61M | — | -68.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $536M |
| Cost of Revenue | $365M |
| GROSS PROFIT | $172M |
| R&D Expenses | $22M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $103M |
| Other Expenses | -$5M |
| Operating Expenses | $120M |
| Cost & Expenses | $485M |
| OPERATING INCOME | $51M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$21.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $51M |
| Income Tax Expense | $14M |
| Net Income from Continuing Ops | $37M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $37M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $37M |
| D&A | $29M |
| EBIT | $53M |
| EBITDA | $82M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $536M |
| Cost of Revenue | $365M |
| GROSS PROFIT | $172M |
| R&D Expenses | $22M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $103M |
| Other Expenses | -$5M |
| Operating Expenses | $120M |
| Cost & Expenses | $485M |
| OPERATING INCOME | $51M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$21.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $51M |
| Income Tax Expense | $14M |
| Net Income from Continuing Ops | $37M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $37M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $37M |
| D&A | $29M |
| EBIT | $53M |
| EBITDA | $82M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $37M |
| Depreciation & Amortization | $29M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | $6M |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | $60M |
| Capital Expenditure | -$41M |
| Acquisitions (Net) | -$5M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $10M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$35M |
| Net Debt Issuance | -$13M |
| Common Stock Repurchased | -$16M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $615.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$22M |
| FREE CASH FLOW | $19M |
| Net Change in Cash | $8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $65M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $86M |
| Inventory | $59M |
| Other Current Assets | $11M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $235M |
| PP&E (Net) | $145M |
| Goodwill | $73M |
| Intangible Assets | $24M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $6M |
| Other Non-Current Assets | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $256M |
| TOTAL ASSETS | $491M |
| Account Payables | $28M |
| Short-Term Debt | $12M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $97M |
| Long-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $40M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $41M |
| TOTAL LIABILITIES | $138M |
| Common Stock | $219.0K |
| Additional Paid-In Capital | $119M |
| Retained Earnings | $217M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $17M |
| Other Equity | -$5.0K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $353M |
| Minority Interest | $143.0K |
| TOTAL EQUITY | $354M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $491M |
| Total Debt | $13M |
| Net Debt | -$52M |