| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $152M | $58M | $104M | 162.7% | 46.3% |
| Op. Income | $45M | -$8M | $33M | 693.4% | 38.3% |
| Gross Margin | 40.8% | 15.4% | 48.1% | 25.3pp | -7.3pp |
| Net Margin | 35.4% | -8.7% | 54.3% | 44.1pp | -18.9pp |
| EPS (Diluted) | $3.20 | $-0.30 | $3.58 | 1166.7% | -10.6% |
| Free Cash Flow | $57M | -$34M | $17M | 267.3% | 228.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $152M |
| Cost of Revenue | $90M |
| GROSS PROFIT | $62M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $107M |
| OPERATING INCOME | $45M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $48M |
| Income Tax Expense | -$6M |
| Net Income from Continuing Ops | $54M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $54M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $54M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $50M |
| EBITDA | $53M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $152M |
| Cost of Revenue | $90M |
| GROSS PROFIT | $62M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $107M |
| OPERATING INCOME | $45M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $48M |
| Income Tax Expense | -$6M |
| Net Income from Continuing Ops | $54M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $54M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $54M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $50M |
| EBITDA | $53M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $54M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $400.0K |
| Deferred Income Tax | -$6M |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | $9M |
| OPERATING CASH FLOW | $58M |
| Capital Expenditure | -$700.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$700.0K |
| Net Debt Issuance | $389M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$300.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $420M |
| FREE CASH FLOW | $57M |
| Net Change in Cash | $477M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $701M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $80M |
| Inventory | $162M |
| Other Current Assets | $8M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $951M |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $30M |
| Long-Term Investments | $3M |
| Tax Assets | $35M |
| Other Non-Current Assets | $70M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $148M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $47M |
| Deferred Revenue | $216M |
| Other Current Liabilities | $18M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $347M |
| Long-Term Debt | $499M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $9M |
| Other Non-Current Liabilities | $82M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $591M |
| TOTAL LIABILITIES | $938M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $237M |
| Retained Earnings | -$76M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$500.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $161M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $161M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $547M |
| Net Debt | -$154M |