| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $99M | $35M | $62M | 180.7% | 58.8% |
| Op. Income | $45M | -$3M | $8M | 1411.8% | 494.7% |
| Gross Margin | 61.5% | 17.8% | 27.4% | 43.6pp | 34.0pp |
| Net Margin | 37.7% | -1.1% | 18.6% | 38.9pp | 19.1pp |
| EPS (Diluted) | $2.51 | $-0.03 | $0.79 | 9227.3% | 217.7% |
| Free Cash Flow | -$44M | -$16M | $11M | -178.5% | -496.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $99M |
| Cost of Revenue | $38M |
| GROSS PROFIT | $61M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $55M |
| OPERATING INCOME | $45M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | $48M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $37M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $37M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $37M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $48M |
| EBITDA | $52M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $99M |
| Cost of Revenue | $38M |
| GROSS PROFIT | $61M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $55M |
| OPERATING INCOME | $45M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | $48M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $37M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $37M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $37M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $48M |
| EBITDA | $52M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $37M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $900.0K |
| Deferred Income Tax | $10M |
| Other Non-Cash Items | $6M |
| Change in Working Capital | -$102M |
| OPERATING CASH FLOW | -$44M |
| Capital Expenditure | -$400.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$400.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$44M |
| Net Change in Cash | -$44M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $116M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $24M |
| Inventory | $121M |
| Other Current Assets | $159M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $420M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $50M |
| Long-Term Investments | $21M |
| Tax Assets | $31M |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $109M |
| TOTAL ASSETS | $529M |
| Account Payables | $26M |
| Short-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue | $265M |
| Other Current Liabilities | $300.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $297M |
| Long-Term Debt | $145M |
| Deferred Revenue NC | $46M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $136M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $327M |
| TOTAL LIABILITIES | $624M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $151M |
| Retained Earnings | -$248M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $300.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$95M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$95M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $529M |
| Total Debt | $151M |
| Net Debt | $35M |