| Metric | Q2 2020 | Q1 2020 | Q2 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $76M | $45M | $11M | 68.2% | 614.2% |
| Op. Income | $31M | $9M | -$15M | 248.3% | 302.6% |
| Gross Margin | 57.9% | 43.6% | -40.6% | 14.3pp | 98.4pp |
| Net Margin | 44.5% | 25.1% | -147.2% | 19.4pp | 191.7pp |
| EPS (Diluted) | $3.19 | $0.95 | $-1.63 | 235.8% | 295.7% |
| Free Cash Flow | $10M | -$22M | -$13M | 146.1% | 175.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $76M |
| Cost of Revenue | $32M |
| GROSS PROFIT | $44M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $45M |
| OPERATING INCOME | $31M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $33M |
| Income Tax Expense | -$500.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $34M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $34M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $32M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $33M |
| EBITDA | $35M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $76M |
| Cost of Revenue | $32M |
| GROSS PROFIT | $44M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $45M |
| OPERATING INCOME | $31M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $33M |
| Income Tax Expense | -$500.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $34M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $34M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $32M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $33M |
| EBITDA | $35M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $34M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $900.0K |
| Change in Working Capital | -$26M |
| OPERATING CASH FLOW | $10M |
| Capital Expenditure | -$100.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$100.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $100.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $100.0K |
| FREE CASH FLOW | $10M |
| Net Change in Cash | $10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $119M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $31M |
| Inventory | $83M |
| Other Current Assets | $153M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $386M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $66M |
| Long-Term Investments | $6M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $83M |
| TOTAL ASSETS | $469M |
| Account Payables | $50M |
| Short-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue | $248M |
| Other Current Liabilities | $8M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $315M |
| Long-Term Debt | $111M |
| Deferred Revenue NC | $44M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $291M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $446M |
| TOTAL LIABILITIES | $761M |
| Common Stock | $900.0K |
| Additional Paid-In Capital | $62M |
| Retained Earnings | -$360M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $900.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$292M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$292M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $469M |
| Total Debt | $117M |
| Net Debt | -$2M |