| Metric | FY 2020 | Prior Q | FY 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $247M | — | $210M | — | 17.9% |
| Op. Income | $51M | — | -$20M | — | 358.9% |
| Gross Margin | 39.5% | — | 15.5% | — | 24.0pp |
| Net Margin | 22.0% | — | -7.9% | — | 29.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.57 | — | $-1.72 | — | 133.1% |
| Free Cash Flow | $66M | — | $11M | — | 486.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $247M |
| Cost of Revenue | $150M |
| GROSS PROFIT | $98M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $36M |
| SG&A Expenses | $36M |
| Other Expenses | $11M |
| Operating Expenses | $47M |
| Cost & Expenses | $196M |
| OPERATING INCOME | $51M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $100.0K |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $53M |
| Income Tax Expense | -$1M |
| Net Income from Continuing Ops | $54M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $54M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $53M |
| EBITDA | $60M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $247M |
| Cost of Revenue | $150M |
| GROSS PROFIT | $98M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $36M |
| SG&A Expenses | $36M |
| Other Expenses | $11M |
| Operating Expenses | $47M |
| Cost & Expenses | $196M |
| OPERATING INCOME | $51M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $100.0K |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $53M |
| Income Tax Expense | -$1M |
| Net Income from Continuing Ops | $54M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $54M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $53M |
| EBITDA | $60M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $54M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | -$3M |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | $67M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$6M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$44M |
| FREE CASH FLOW | $66M |
| Net Change in Cash | $21M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $152M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $30M |
| Inventory | $65M |
| Other Current Assets | $160M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $406M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $63M |
| Long-Term Investments | $6M |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $80M |
| TOTAL ASSETS | $486M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue | $283M |
| Other Current Liabilities | $39M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $366M |
| Long-Term Debt | $108M |
| Deferred Revenue NC | $45M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $288M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $441M |
| TOTAL LIABILITIES | $807M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $85M |
| Retained Earnings | -$408M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $800.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$321M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$321M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $486M |
| Total Debt | $117M |
| Net Debt | -$36M |