| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $432M | — | $476M | — | -9.1% |
| Op. Income | $39M | — | $93M | — | -58.4% |
| Gross Margin | 37.0% | — | 45.7% | — | -8.6pp |
| Net Margin | 3.8% | — | 12.2% | — | -8.4pp |
| EPS (Diluted) | $1.78 | — | $6.20 | — | -71.2% |
| Free Cash Flow | $69M | $159M | -$12M | -56.4% | 687.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $432M |
| Cost of Revenue | $272M |
| GROSS PROFIT | $160M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $122M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $122M |
| Cost & Expenses | $394M |
| OPERATING INCOME | $39M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $17M |
| Other Income/Expenses | -$17M |
| INCOME BEFORE TAX | $21M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $16M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $16M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $39M |
| EBITDA | $47M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $432M |
| Cost of Revenue | $272M |
| GROSS PROFIT | $160M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $122M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $122M |
| Cost & Expenses | $394M |
| OPERATING INCOME | $39M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $17M |
| Other Income/Expenses | -$17M |
| INCOME BEFORE TAX | $21M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $16M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $16M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $39M |
| EBITDA | $47M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $16M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | -$7M |
| Other Non-Cash Items | $7M |
| Change in Working Capital | $54M |
| OPERATING CASH FLOW | $81M |
| Capital Expenditure | -$12M |
| Acquisitions (Net) | $203.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $203.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$12M |
| Net Debt Issuance | -$33M |
| Common Stock Repurchased | -$577.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$347.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$34M |
| FREE CASH FLOW | $69M |
| Net Change in Cash | $36M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $55M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $29M |
| Inventory | $312M |
| Other Current Assets | $10M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $420M |
| PP&E (Net) | $342M |
| Goodwill | $181M |
| Intangible Assets | $38M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $8M |
| Other Non-Current Assets | $46M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $614M |
| TOTAL ASSETS | $1.0B |
| Account Payables | $59M |
| Short-Term Debt | $71M |
| Deferred Revenue | $7M |
| Other Current Liabilities | $65M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $226M |
| Long-Term Debt | $773M |
| Deferred Revenue NC | -$75M |
| Deferred Tax Liabilities | $75M |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $970M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.2B |
| Common Stock | $184.0K |
| Additional Paid-In Capital | $99M |
| Retained Earnings | -$261M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$161M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$161M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.0B |
| Total Debt | $1.0B |
| Net Debt | $982M |