| Metric | Q2 2007 | Q1 2007 | Q2 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $26M | — | $24M | — | 10.8% |
| Op. Income | $22M | — | $20M | — | 9.1% |
| Gross Margin | 97.3% | — | 100.0% | — | -2.7pp |
| Net Margin | 79.3% | — | 63.5% | — | 15.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.34 | — | $0.25 | — | 36.0% |
| Free Cash Flow | $21M | — | $15M | — | 38.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $26M |
| Cost of Revenue | $710.0K |
| GROSS PROFIT | $25M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | $22M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $21M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $21M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $21M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $21M |
| D&A | $310.0K |
| EBIT | $22M |
| EBITDA | $22M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $26M |
| Cost of Revenue | $710.0K |
| GROSS PROFIT | $25M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | $22M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $21M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $21M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $21M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $21M |
| D&A | $310.0K |
| EBIT | $22M |
| EBITDA | $22M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $21M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$21M |
| Change in Working Capital | $21M |
| OPERATING CASH FLOW | $21M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$20M |
| Other Financing Activities | $400.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$20M |
| FREE CASH FLOW | $21M |
| Net Change in Cash | $850.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $400.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $15M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $15M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $889M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$889M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $889M |
| TOTAL ASSETS | $905M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $39M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $39M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $46M |
| Common Stock | $100.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $0 |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $3M |
| Other Equity | $857M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $859M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $859M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $905M |
| Total Debt | $39M |
| Net Debt | $39M |