| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$16M | -$25M | -$13M | 35.6% | -27.5% |
| EPS (Diluted) | $-3.53 | $-2.77 | $-3.00 | -27.4% | -17.7% |
| Free Cash Flow | -$24M | -$21M | -$13M | -14.1% | -86.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $11M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $16M |
| OPERATING INCOME | -$16M |
| Interest Income | $788.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$560.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$17M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$17M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$17M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$17M |
| D&A | $5.0K |
| EBIT | -$16M |
| EBITDA | -$16M |
| EPS | -$4 |
| EPS Diluted | -$4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$17M |
| Depreciation & Amortization | $5.0K |
| Stock-Based Compensation | $947.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $772.0K |
| Change in Working Capital | -$9M |
| OPERATING CASH FLOW | -$24M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $18M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $18M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $118M |
| NET CASH FROM FINANCING | $171M |
| FREE CASH FLOW | -$24M |
| Net Change in Cash | $165M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $200M |
| Short-Term Investments | $13M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $217M |
| PP&E (Net) | $627.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $21.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $648.0K |
| TOTAL ASSETS | $217M |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $19M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $111.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $267.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $19M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $310M |
| Retained Earnings | -$112M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$1.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $198M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $198M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $217M |
| Total Debt | $589.0K |
| Net Debt | -$200M |