| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $96M | $73M | $27M | 30.9% | 250.9% |
| Op. Income | -$93M | -$200M | -$249M | 53.8% | 62.9% |
| Gross Margin | 49.3% | -75.2% | -375.0% | 124.5pp | 424.4pp |
| Net Margin | -64.8% | -271.6% | -310.5% | 206.8pp | 245.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.34 | $-1.14 | $-0.54 | 70.2% | 37.0% |
| Free Cash Flow | -$66M | -$104M | -$74M | 36.0% | 10.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $96M |
| Cost of Revenue | $49M |
| GROSS PROFIT | $47M |
| R&D Expenses | $96M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $44M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $140M |
| Cost & Expenses | $189M |
| OPERATING INCOME | -$93M |
| Interest Income | $18M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $30M |
| INCOME BEFORE TAX | -$62M |
| Income Tax Expense | -$288.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$62M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$62M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$62M |
| D&A | $5M |
| EBIT | -$57M |
| EBITDA | -$52M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$62M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $12M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$14M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$61M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$2.5B |
| Sales/Maturities of Investments | $2.3B |
| Other Investing Activities | -$26M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$209M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $961.0K |
| FREE CASH FLOW | -$66M |
| Net Change in Cash | -$270M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $963M |
| Short-Term Investments | $460M |
| Net Receivables | $50M |
| Inventory | $18M |
| Other Current Assets | $356.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.5B |
| PP&E (Net) | $185M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $140M |
| Long-Term Investments | $4M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $331M |
| TOTAL ASSETS | $1.8B |
| Account Payables | $17M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $630.0K |
| Other Current Liabilities | $31M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $175M |
| Long-Term Debt | $276M |
| Deferred Revenue NC | $7M |
| Deferred Tax Liabilities | -$7M |
| Other Non-Current Liabilities | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $324M |
| TOTAL LIABILITIES | $500M |
| Common Stock | $36.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.6B |
| Retained Earnings | -$1.3B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $46M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.3B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.3B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.8B |
| Total Debt | $321M |
| Net Debt | -$643M |