| Metric | Q3 2022 | Q2 2022 | Q3 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $27M | — | $17M | — | 60.6% |
| Op. Income | -$249M | — | -$87M | — | -187.7% |
| Gross Margin | -375.0% | — | 100.0% | — | -475.0pp |
| Net Margin | -310.5% | — | -736.0% | — | 425.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.54 | — | $-0.87 | — | 37.9% |
| Free Cash Flow | -$74M | — | -$57M | — | -29.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $27M |
| Cost of Revenue | $130M |
| GROSS PROFIT | -$103M |
| R&D Expenses | $105M |
| Selling & Marketing | $19M |
| General & Administrative | $23M |
| SG&A Expenses | $42M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $147M |
| Cost & Expenses | $277M |
| OPERATING INCOME | -$249M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $164M |
| INCOME BEFORE TAX | -$85M |
| Income Tax Expense | $152.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$85M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$85M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$85M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$145M |
| EBITDA | -$142M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$85M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $10M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$58M |
| Change in Working Capital | $55M |
| OPERATING CASH FLOW | -$72M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$60M |
| Sales/Maturities of Investments | $191M |
| Other Investing Activities | -$172.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $128M |
| Net Debt Issuance | -$703.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $785.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $378M |
| FREE CASH FLOW | -$74M |
| Net Change in Cash | $433M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $786M |
| Short-Term Investments | $54M |
| Net Receivables | $278.0K |
| Inventory | $10M |
| Other Current Assets | $248M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.1B |
| PP&E (Net) | $161M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$164M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $164M |
| TOTAL ASSETS | $1.3B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $265M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $298M |
| Long-Term Debt | $261M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$261M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $261M |
| TOTAL LIABILITIES | $587M |
| Common Stock | $33.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$966M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $1.7B |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $744M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $744M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $0 |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$786M |