| Metric | Q3 2021 | Q2 2021 | Q3 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $17M | $21M | $12M | -18.2% | 36.7% |
| Op. Income | -$87M | -$89M | -$67M | 2.3% | -30.2% |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | 100.0% | 0.0pp | 0.0pp |
| Net Margin | -736.0% | -439.6% | -534.0% | -296.4pp | -202.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.87 | $-0.66 | $-0.50 | -31.8% | -74.0% |
| Free Cash Flow | -$57M | -$86M | -$71M | 33.8% | 20.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $17M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $17M |
| R&D Expenses | $72M |
| Selling & Marketing | $20M |
| General & Administrative | $12M |
| SG&A Expenses | $31M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $104M |
| Cost & Expenses | $104M |
| OPERATING INCOME | -$87M |
| Interest Income | $321.0K |
| Interest Expense | $208.0K |
| Other Income/Expenses | -$39M |
| INCOME BEFORE TAX | -$125M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$125M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$125M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$125M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$87M |
| EBITDA | -$84M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$125M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $38M |
| Change in Working Capital | $33M |
| OPERATING CASH FLOW | -$45M |
| Capital Expenditure | -$13M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$113M |
| Sales/Maturities of Investments | $20M |
| Other Investing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$106M |
| Net Debt Issuance | -$447.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$57M |
| Net Change in Cash | -$150M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $338M |
| Short-Term Investments | $298M |
| Net Receivables | $15M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | -$13M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $653M |
| PP&E (Net) | $150M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $160M |
| TOTAL ASSETS | $814M |
| Account Payables | $12M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $56M |
| Other Current Liabilities | $119M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $275M |
| Long-Term Debt | $71M |
| Deferred Revenue NC | $239M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $991.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $313M |
| TOTAL LIABILITIES | $588M |
| Common Stock | $29.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $0 |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $226M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $226M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $226M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $814M |
| Total Debt | $74M |
| Net Debt | -$265M |