| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $210M | $202M | $156M | 4.2% | 34.5% |
| Op. Income | -$22M | -$36M | $878.0K | 39.2% | -2616.2% |
| Gross Margin | 78.6% | 77.7% | 76.6% | 0.9pp | 2.0pp |
| Net Margin | -6.1% | -13.0% | 2.7% | 6.9pp | -8.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.05 | $-0.10 | $0.02 | 50.7% | -390.0% |
| Free Cash Flow | $23M | $35M | $14M | -33.9% | 64.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $210M |
| Cost of Revenue | $45M |
| GROSS PROFIT | $165M |
| R&D Expenses | $56M |
| Selling & Marketing | $92M |
| General & Administrative | $39M |
| SG&A Expenses | $131M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $187M |
| Cost & Expenses | $232M |
| OPERATING INCOME | -$22M |
| Interest Income | $10M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $10M |
| INCOME BEFORE TAX | -$12M |
| Income Tax Expense | $404.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$13M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$22M |
| EBITDA | -$18M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$13M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $36M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $20M |
| Change in Working Capital | -$21M |
| OPERATING CASH FLOW | $26M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | -$5.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$6M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$6M |
| FREE CASH FLOW | $23M |
| Net Change in Cash | $17M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $756M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $23M |
| Inventory | $18M |
| Other Current Assets | $30M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $826M |
| PP&E (Net) | $77M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $657.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $204M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $282M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $43M |
| Other Current Liabilities | $31M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $130M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $41M |
| TOTAL LIABILITIES | $171M |
| Common Stock | $264.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.7B |
| Retained Earnings | -$812M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $937M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $937M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $48M |
| Net Debt | -$707M |