| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$54M | -$47M | -$37M | -16.4% | -48.9% |
| EPS (Diluted) | $-0.59 | $-0.55 | $-0.50 | -7.3% | -18.0% |
| Free Cash Flow | -$49M | -$34M | -$36M | -42.5% | -36.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $234.0K |
| GROSS PROFIT | -$234.0K |
| R&D Expenses | $36M |
| Selling & Marketing | -$234.0K |
| General & Administrative | $18M |
| SG&A Expenses | $18M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $54M |
| Cost & Expenses | $54M |
| OPERATING INCOME | -$54M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $398.0K |
| Other Income/Expenses | $5M |
| INCOME BEFORE TAX | -$50M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$50M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$50M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$50M |
| D&A | $234.0K |
| EBIT | -$49M |
| EBITDA | -$49M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$50M |
| Depreciation & Amortization | $234.0K |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$3M |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | -$49M |
| Capital Expenditure | -$84.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$195M |
| Sales/Maturities of Investments | $100M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$95M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $148M |
| FREE CASH FLOW | -$49M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $42M |
| Short-Term Investments | $486M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $11M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $538M |
| PP&E (Net) | $8M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $16M |
| TOTAL ASSETS | $554M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $32M |
| Long-Term Debt | $9M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $951.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $17M |
| TOTAL LIABILITIES | $49M |
| Common Stock | $8.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | -$771M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$816.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $505M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $505M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $554M |
| Total Debt | $17M |
| Net Debt | -$25M |