| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $165M | $124M | $138M | 33.0% | 18.9% |
| Op. Income | $5M | $898.0K | $3M | 427.3% | 69.8% |
| Gross Margin | 8.7% | 7.2% | 8.3% | 1.5pp | 0.4pp |
| Net Margin | 1.2% | 0.8% | 0.7% | 0.4pp | 0.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.18 | $0.09 | $0.09 | 101.6% | 97.8% |
| Free Cash Flow | -$8M | -$6M | -$2M | -46.1% | -234.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $165M |
| Cost of Revenue | $150M |
| GROSS PROFIT | $14M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $160M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $467.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $165M |
| Cost of Revenue | $150M |
| GROSS PROFIT | $14M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $160M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $467.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $76.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$9M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$7M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | $7M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $7M |
| FREE CASH FLOW | -$8M |
| Net Change in Cash | -$773.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $37.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $182M |
| Inventory | $154M |
| Other Current Assets | $24M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $360M |
| PP&E (Net) | $58M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $71M |
| TOTAL ASSETS | $432M |
| Account Payables | $132M |
| Short-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $13M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $163M |
| Long-Term Debt | $120M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $175.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $139M |
| TOTAL LIABILITIES | $302M |
| Common Stock | $48M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $82M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$155.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $129M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $129M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $432M |
| Total Debt | $140M |
| Net Debt | $140M |