| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $185M | — | $204M | — | -9.4% |
| Op. Income | $2M | — | $7M | — | -73.9% |
| Gross Margin | 7.1% | — | 8.2% | — | -1.1pp |
| Net Margin | 0.6% | — | 2.7% | — | -2.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.11 | — | $0.54 | — | -79.6% |
| Free Cash Flow | $8M | — | -$2M | — | 529.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $185M |
| Cost of Revenue | $172M |
| GROSS PROFIT | $13M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $182M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $590.0K |
| Other Income/Expenses | -$590.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $130.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $185M |
| Cost of Revenue | $172M |
| GROSS PROFIT | $13M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $182M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $590.0K |
| Other Income/Expenses | -$590.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $130.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $1M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $675.0K |
| Deferred Income Tax | -$104.0K |
| Other Non-Cash Items | $840.0K |
| Change in Working Capital | $6M |
| OPERATING CASH FLOW | $10M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$10M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$27.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$10M |
| FREE CASH FLOW | $8M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $729.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $25M |
| Inventory | $32M |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $61M |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $5M |
| Other Non-Current Assets | $890.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $17M |
| TOTAL ASSETS | $78M |
| Account Payables | $19M |
| Short-Term Debt | $359.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $24M |
| Long-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $618.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $27M |
| Common Stock | $39M |
| Additional Paid-In Capital | $39M |
| Retained Earnings | $11M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $912.0K |
| Other Equity | -$39M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $51M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $51M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $78M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | $2M |