| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $202M | — | $188M | — | 7.5% |
| Op. Income | $7M | — | $6M | — | 16.2% |
| Gross Margin | 8.8% | — | 9.2% | — | -0.5pp |
| Net Margin | 2.6% | — | 5.2% | — | -2.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.51 | — | $0.97 | — | -47.4% |
| Free Cash Flow | -$5M | — | -$2M | — | -198.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $202M |
| Cost of Revenue | $184M |
| GROSS PROFIT | $18M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | -$1M |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $195M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $206.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $202M |
| Cost of Revenue | $184M |
| GROSS PROFIT | $18M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | -$1M |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $195M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $206.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$405.0K |
| Change in Working Capital | -$8M |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$446.0K |
| Net Debt Issuance | $2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $315.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$5M |
| Net Change in Cash | $958.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $30M |
| Inventory | $32M |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $73M |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $765.0K |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $4M |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $17M |
| TOTAL ASSETS | $89M |
| Account Payables | $24M |
| Short-Term Debt | $344.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $31M |
| Long-Term Debt | $13M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $15M |
| TOTAL LIABILITIES | $46M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $39M |
| Retained Earnings | $4M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $43M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $43M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $89M |
| Total Debt | $13M |
| Net Debt | $10M |