| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $51M | — | $0 | — | — |
| Op. Income | -$110M | — | -$145M | — | 24.4% |
| Gross Margin | 93.9% | — | — | — | — |
| Net Margin | 21.6% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.39 | — | $-5.49 | — | 107.1% |
| Free Cash Flow | -$101M | — | -$154M | — | 34.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $51M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $48M |
| R&D Expenses | $46M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $98M |
| Other Expenses | $13M |
| Operating Expenses | $157M |
| Cost & Expenses | $160M |
| OPERATING INCOME | -$110M |
| Interest Income | $23M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $123M |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $6M |
| EBIT | -$97M |
| EBITDA | -$91M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $11M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $40M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$107M |
| Change in Working Capital | -$38M |
| OPERATING CASH FLOW | -$89M |
| Capital Expenditure | -$12M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$509M |
| Sales/Maturities of Investments | $503M |
| Other Investing Activities | $100M |
| NET CASH FROM INVESTING | $83M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$749.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $203M |
| FREE CASH FLOW | -$101M |
| Net Change in Cash | $196M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $358M |
| Short-Term Investments | $174M |
| Net Receivables | $42M |
| Inventory | $7M |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $588M |
| PP&E (Net) | $168M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $62M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $263.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $230M |
| TOTAL ASSETS | $818M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $17M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $33M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $7M |
| TOTAL LIABILITIES | $40M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $1.0B |
| Retained Earnings | -$270M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $638.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $779M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $779M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $818M |
| Total Debt | $8M |
| Net Debt | -$350M |