| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $83M | $79M | $61M | 5.8% | 35.8% |
| Op. Income | $15M | $13M | $16M | 16.5% | -1.2% |
| Gross Margin | 53.0% | 55.3% | 80.2% | -2.3pp | -27.2pp |
| Net Margin | 14.4% | 13.1% | 18.5% | 1.3pp | -4.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.19 | $0.16 | $0.17 | 18.8% | 11.8% |
| Free Cash Flow | $12M | $21M | $23M | -45.7% | -50.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $83M |
| Cost of Revenue | $39M |
| GROSS PROFIT | $44M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $231.0K |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $9M |
| Operating Expenses | $29M |
| Cost & Expenses | $68M |
| OPERATING INCOME | $15M |
| Interest Income | $80M |
| Interest Expense | $40M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $15M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $15M |
| EBITDA | $17M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $83M |
| Cost of Revenue | $39M |
| GROSS PROFIT | $44M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $231.0K |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $9M |
| Operating Expenses | $29M |
| Cost & Expenses | $68M |
| OPERATING INCOME | $15M |
| Interest Income | $80M |
| Interest Expense | $40M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $15M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $15M |
| EBITDA | $17M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $12M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $902.0K |
| Deferred Income Tax | -$361.0K |
| Other Non-Cash Items | -$4M |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $12M |
| Capital Expenditure | -$100.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $28M |
| Other Investing Activities | $130M |
| NET CASH FROM INVESTING | $157M |
| Net Debt Issuance | -$105M |
| Common Stock Repurchased | -$6M |
| Common Dividends Paid | -$7M |
| Other Financing Activities | -$175M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$293M |
| FREE CASH FLOW | $12M |
| Net Change in Cash | -$124M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $71M |
| Short-Term Investments | $1.2B |
| Net Receivables | $28M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.3B |
| PP&E (Net) | $48M |
| Goodwill | $211M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $5.9B |
| Tax Assets | $52M |
| Other Non-Current Assets | $488M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6.7B |
| TOTAL ASSETS | $8.1B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $225M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5.6B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5.9B |
| Long-Term Debt | $1.3B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $60M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.3B |
| TOTAL LIABILITIES | $7.2B |
| Common Stock | $659.0K |
| Additional Paid-In Capital | $503M |
| Retained Earnings | $458M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$69M |
| Other Equity | -$23M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $869M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $869M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $8.1B |
| Total Debt | $1.5B |
| Net Debt | $1.4B |