| Metric | Q3 2025 | Q2 2025 | Q3 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $84M | $86M | $86M | -2.9% | -2.8% |
| Op. Income | $8M | $8M | $9M | 0.4% | -13.9% |
| Gross Margin | 45.6% | 43.3% | 44.2% | 2.3pp | 1.3pp |
| Net Margin | 7.9% | 7.6% | 8.6% | 0.3pp | -0.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.11 | $0.10 | $0.12 | 10.0% | -8.3% |
| Free Cash Flow | $17M | -$4M | $17M | 544.0% | -3.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $84M |
| Cost of Revenue | $46M |
| GROSS PROFIT | $38M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $609.0K |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $20M |
| Other Expenses | $10M |
| Operating Expenses | $30M |
| Cost & Expenses | $76M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $79M |
| Interest Expense | $45M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $84M |
| Cost of Revenue | $46M |
| GROSS PROFIT | $38M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $609.0K |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $20M |
| Other Expenses | $10M |
| Operating Expenses | $30M |
| Cost & Expenses | $76M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $79M |
| Interest Expense | $45M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $7M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $525.0K |
| Deferred Income Tax | -$745.0K |
| Other Non-Cash Items | -$396.0K |
| Change in Working Capital | $10M |
| OPERATING CASH FLOW | $17M |
| Capital Expenditure | -$145.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$1M |
| Sales/Maturities of Investments | $31M |
| Other Investing Activities | -$48M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$19M |
| Net Debt Issuance | -$45M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$7M |
| Other Financing Activities | $38M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$14M |
| FREE CASH FLOW | $17M |
| Net Change in Cash | -$15M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $126M |
| Short-Term Investments | $1.0B |
| Net Receivables | $29M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.2B |
| PP&E (Net) | $44M |
| Goodwill | $114M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $5.9B |
| Tax Assets | $53M |
| Other Non-Current Assets | $430M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6.6B |
| TOTAL ASSETS | $7.7B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $185M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5.7B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5.9B |
| Long-Term Debt | $1.0B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $64M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES | $7.0B |
| Common Stock | $646.0K |
| Additional Paid-In Capital | $494M |
| Retained Earnings | $342M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$69M |
| Other Equity | -$19M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $748M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $748M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $7.7B |
| Total Debt | $1.2B |
| Net Debt | $1.1B |