| Metric | Q3 2016 | Q2 2016 | Q3 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $35M | — | — | — | — |
| Op. Income | $6M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 69.0% | — | — | — | — |
| Net Margin | 11.7% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.05 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $7M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $35M |
| Cost of Revenue | $11M |
| GROSS PROFIT | $24M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $539.0K |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $19M |
| Cost & Expenses | $30M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $33M |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $793.0K |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $35M |
| Cost of Revenue | $11M |
| GROSS PROFIT | $24M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $539.0K |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $19M |
| Cost & Expenses | $30M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $33M |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $793.0K |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $4M |
| Depreciation & Amortization | $793.0K |
| Stock-Based Compensation | $730.0K |
| Deferred Income Tax | -$622.0K |
| Other Non-Cash Items | $6M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | $8M |
| Capital Expenditure | -$195.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$1M |
| Sales/Maturities of Investments | $22M |
| Other Investing Activities | -$99M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$79M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $78M |
| NET CASH FROM FINANCING | $74M |
| FREE CASH FLOW | $7M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $115M |
| Short-Term Investments | $388M |
| Net Receivables | $12M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $515M |
| PP&E (Net) | $39M |
| Goodwill | $109M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $3.6B |
| Tax Assets | $27M |
| Other Non-Current Assets | $210M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4.0B |
| TOTAL ASSETS | $4.5B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2.7B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2.7B |
| Long-Term Debt | $618M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $42M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $660M |
| TOTAL LIABILITIES | $3.3B |
| Common Stock | $935.0K |
| Additional Paid-In Capital | $871M |
| Retained Earnings | $348M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$18M |
| Other Equity | -$37M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.2B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.2B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.5B |
| Total Debt | $618M |
| Net Debt | $503M |